zpět

Jak zařídit domácí pracovnu?

Není pracovna jako pracovna

Pracovna

Kam umístit i jak vybavit domácí pracovnu záleží především na povolání jejího majitele. Spisovatel, architekt, fotograf nebo programátor mají jiné nároky na prostor i rozmístění nábytku. Vždy ale platí, že by měla být pracovna snadno přístupná, umístěná blízko ke vstupním dveřím a toaletě. Vlastní vchod a oddělení od ostatních místností jsou vhodné především v případě, že v pracovně hodláte přijímat návštěvy pracovního charakteru.


Jak velká by domácí pracovna měla být? Velikost místnosti vždy závisí na vašich požadavcích na úložný prostor a pracovní provoz. Jako stavitel budete potřebovat speciální rýsovací prkno, které se do malého pokoje nejspíš nevejde. Pokud ke své práci využíváte pouze notebook připojený k internetu, nemusíte si s malými rozměry pracovny dělat starosti.Bez stolu a židle se neobejdete

Nejdůležitější součástí pracovny jsou prostorný stůl a kvalitní kancelářská židle nebo křeslo. Umístění pracovního stolu by mělo vycházet z rozmístění oken a dveří. Denní světlo nesmí na pracovní ploše vytvářet nepříjemné stíny. Pokud píšete pravou rukou, nechte ho na stůl dopadat z levé strany, u leváků je to naopak. Zároveň platí, že byste měli sedět čelem ke dveřím a ponechat si dostatečný prostor pro manévrování s kancelářskou židlí.

K pracovnímu stolu patří speciální kancelářská židle nebo křeslo, které splňují nároky na zdravé sezení. Pozor si dávejte na ergonomicky tvarovanou konstrukci, pohodlný opěrák pro záda a stabilitu židle. Ti, kteří se musí často přesouvat z místa na místo, ocení praktický podvozek s kolečky. Na kancelářské židli se nevyplatí šetřit. Kvalitní modely s moderním designem nabízejí například společnosti Thonet nebo Profim.

Stůl a židle k vybavení pracovny nestačí. Co dalšího by ve vaší pracovně nemělo chybět?Domácí pracovna

  • úložné prostory v podobě pojízdných kontejnerů, polic, odkládacích stolků a skříněk
  • menší knihovna na odbornou literaturu
  • kvalitní osvětlení
  • snadno dostupné zásuvky
  • doplňky včetně závěsů, květin a kancelářských potřeb

Odpočívejte při práci!

Nezapomeňte, že i při práci se musí odpočívat. Pokud vám to rozměry místnosti dovolí, pořiďte si menší pohovkusedací pytel nebo třeba houpací křeslo, ve kterém si budete moci vypít kávu a nabrat síly do další práce. Doplňkový sedací nábytek do kanceláří najdete třeba v katalogu Iker nebo v nabídce firmy Thonet.